Home / World / Sports / FA Cup 2015-16: Draws made for preliminary rounds

FA Cup 2015-16: Draws made for preliminary rounds

FA Cup logo

The draws for the early rounds of the 2015-16 FA Cup have been made.

The minnows entering the competition in the extra preliminary round – which takes place on 15 August – are at least 14 matches away from the final at Wembley.

Here is the draw in full for the extra preliminary round and the preliminary round:

Extra preliminary round

Saturday, 15 August

Penrith v Jarrow Roofing Boldon CA

Silsden v West Allotment Celtic

Ashington v Albion Sports

AFC Darwen v Washington

Newcastle Benfield v Yorkshire Amateur

Nelson v Newton Aycliffe

Bedlington Terriers v West Auckland Town

Barnoldswick Town v Colne

Billingham Synthonia v Consett

Hebburn Town v Tadcaster Albion

Bishop Auckland v Shildon

Sunderland RCA v Guisborough Town

Crook Town v Dunston UTS

Holker Old Boys v Liversedge

Pickering Town v Thornaby

Seaham Red Star v Marske United

Garforth Town v Morpeth Town

Heaton Stannington v Norton & Stockton Ancients

Bridlington Town v North Shields

Whitley Bay v Sunderland Ryhope CW

Whickham v Padiham

Durham City v Thackley

Glasshoughton Welfare v Runcorn Linnets

Chadderton v AFC Liverpool

Congleton Town v Nostell MW

Alsager Town v Athersley Recreation

Winsford United v AFC Blackpool

AFC Emley v Parkgate

Ashton Athletic v Maltby Main

Penistone Church v Pontefract Collieries

Maine Road v St Helens Town

Handsworth Parramore v Staveley MW

1874 Northwich v West Didsbury & Chorlton

Barton Town Old Boys v Squires Gate

Abbey Hey v Worksop Town

Runcorn Town v Bacup Borough

Hemsworth MW v Armthorpe Welfare

Bootle v Atherton Collieries

Hanley Town v Shawbury United

Continental Star v Bolehall Swifts

Boldmere St Michaels v Rocester

Hinckley v Walsall Wood

Brocton v Stourport Swifts

Southam United v AFC Wulfrunians

Alvechurch v Heath Hayes

Tipton Town v Cadbury Athletic

AFC Bridgnorth v Wolverhampton Casuals

Malvern Town v Sporting Khalsa

Westfields v Pegasus Juniors

Gornal Athletic v Bromsgrove Sporting

Lye Town v Coventry Sphinx

Coleshill Town v Ellesmere Rangers

Cleethorpes Town v Brigg Town

Harborough Town v Shirebrook Town

South Normanton Athletic v AFC Mansfield

Shepshed Dynamo v Retford United

Bottesford Town v Rainworth MW

Kirby Muxloe v Heanor Town

Long Eaton United v Harrowby United

Loughborough University v Barrow Town

St Andrews v Clipstone Welfare

Radford v Sleaford Town

Quorn v Oadby Town

Bardon Hill Sports v Dunkirk

Ellistown & Ibstock United v Holwell Sports

Blaby & Whetstone Athletic v Leicester Nirvana

Walsham Le Willows v Godmanchester Rovers

Wisbech Town v Diss Town

Yaxley v Gorleston

Peterborough Northern Star v Newmarket Town

Haverhill Rovers v Mildenhall Town

Fakenham Town v Huntingdon Town

Eynesbury Rovers v Peterborough Sports

Swaffham Town v Thetford Town

Great Yarmouth Town v Norwich United

Deeping Rangers v Boston Town

Holbeach United v Ely City

Welwyn Garden City v Haverhill Borough

Hoddesdon Town v Sawbridgeworth Town

FC Romania v Whitton United

Southend Manor v Codicote

Wivenhoe Town v Tower Hamlets

Cockfosters v Burnham Ramblers

Hadley v Saffron Walden Town

Hertford Town v Kirkley & Pakefield

Debenham LC v Ipswich Wanderers

Bowers & Pitsea v Ilford

Basildon United v Sporting Bengal United

FC Broxbourne Borough v Brantham Athletic

Long Melford v London Bari

FC Clacton v Eton Manor

Hullbridge Sports v Hadleigh United

Clapton v Stanway Rovers

Stansted v Takeley

Enfield 1893 v London Colney

Felixstowe & Walton United v Barking

Waltham Forest v St Margaretsbury

AFC Hayes v Flackwell Heath

Wellingborough Town v Ashford Town (Middx)

Berkhamsted v Hanworth Villa

Oxhey Jets v AFC Kempston Rovers

Spelthorne Sports v Stotfold

Windsor v AFC Dunstable

Ampthill Town v Risborough Rangers

Rothwell Corinthians v Thrapston Town

Hillingdon Borough v Wembley

Northampton Sileby Rangers v Sun Postal Sports

Wellingborough Whitworths v Northampton Spencer

Newport Pagnell Town v Holmer Green

Biggleswade United v Desborough Town

Potton United v Bedfont Sports

London Tigers v Bedfont & Feltham

Tring Athletic v Leverstock Green

Bedford v Cogenhoe United

Raunds Town v Crawley Green

Harefield United v Long Buckby

Royal Wootton Bassett Town v Bracknell Town

Ardley United v Tuffley Rovers

Binfield v Westfield

Ascot United v Kidlington

Holyport v Milton United

Hook Norton v Frimley Green

Reading Town v Chertsey Town

Knaphill v Highworth Town

Chinnor v Hartley & Wintney

Thame United v Farnham Town

Abingdon United v Brimscombe & Thrupp

Cheltenham Saracens v Winterbourne United

Tadley Calleva v Guildford City

Highmoor Ibis v Thatcham Town

Badshot Lea v Camberley Town

Cove v Shrivenham

Banstead Athletic v Rochester United

Hailsham Town v Eastbourne United

Worthing United v Deal Town

Arundel v Raynes Park Vale

Horsham YMCA v AFC Croydon Athletic

Fisher v Corinthian

Crawley Down Gatwick v Chichester City

Tunbridge Wells v Glebe

Shoreham v St Francis Rangers

East Preston v Littlehampton Town

Horsham v Lancing

Colliers Wood United v Eastbourne Town

Redhill v Pagham

Holmesdale v Mile Oak

Selsey v Erith Town

Croydon v Sutton Common Rovers

Sevenoaks Town v Seven Acre & Sidcup

Cray Valley (PM) v Ashford United

Chessington & Hook United v Crowborough Athletic

Bexhill United v Loxwood

Ringmer v Beckenham Town

Lingfield v Canterbury City

Greenwich Borough v Lordswood

Epsom & Ewell v Erith & Belvedere

Horley Town v Wick & Barnham United

Christchurch v Cadbury Heath

Melksham Town v Cowes Sports

Longwell Green Sports v Folland Sports

Andover Town v Gillingham Town

Lymington Town v Bitton

Alresford Town v Bridport

Hamworthy United v Hallen

Amesbury Town v Bemerton Heath Harlequins

Hythe & Dibden v Moneyfields

Team Solent v Blackfield & Langley

Bradford Town v United Services Portsmouth

Cribbs v Bristol Manor Farm

Verwood Town v Newport (IW)

Almondsbury UWE v Fawley

Brockenhurst v Fareham Town

Bournemouth v AFC Portchester

Sherborne Town v New Milton Town

Whitchurch United v Wincanton Town

Horndean v Sholing

Buckland Athletic v Clevedon Town

Saltash United v AFC St Austell

Bishop Sutton v Street

Witheridge v Welton Rovers

Shepton Mallet v Plymouth Parkway

Bodmin Town v Brislington

Odd Down v Ashton & Backwell United

Barnstaple Town v Willand Rovers

Preliminary round

Saturday, 29 August

Whitley Bay v Heaton Stannington or Norton & Stockton Ancients

or Sunderland Ryhope CW

Bedlington Terriers v AFC Darwen or Washington or West Auckland Town

Ashington or Albion Sports v Durham City or Thackley

Pickering Town or Thornaby v Clitheroe

Bridlington Town or North Shields v Kendal Town

Bishop Auckland or Shildon v Penrith or Jarrow Roofing Boldon CA

Silsden or West Allotment Celtic v Whickham or Padiham

Sunderland RCA v Newcastle Benfield or Yorkshire Amateur or Guisborough Town

Seaham Red Star or Marske United v Lancaster City

Harrogate Railway Athletic v Spennymoor Town

Holker Old Boys or Liversedge v Crook Town or Dunston UTS

Billingham Synthonia or Consett v Scarborough Athletic

Hebburn Town or Tadcaster Albion v Barnoldswick Town or Colne

Nelson or Newton Aycliffe v Garforth Town or Morpeth Town

Congleton Town or Nostell MW v Handsworth Parramore or Staveley MW

Glasshoughton Welfare v Penistone Church or Pontefract Collieries or Runcorn Linnets

Hemsworth MW v New Mills or Armthorpe Welfare

Runcorn Town or Bacup Borough v Northwich Victoria

Alsager Town v Shaw Lane Aquaforce or Athersley Recreation

Ossett Albion v Maine Road or St Helens Town

Mossley v Bamber Bridge

Burscough v AFC Emley or Parkgate

Barton Town Old Boys v Droylsden or Squires Gate

1874 Northwich v Ashton Athletic or Maltby Main or West Didsbury & Chorlton

Abbey Hey or Worksop Town v Warrington Town

Winsford United or AFC Blackpool v Ossett Town

Brighouse Town v Bootle or Atherton Collieries

Chadderton or AFC Liverpool v Radcliffe Borough

Stocksbridge Park Steels v Farsley Celtic

Glossop North End v Prescot Cables

Goole v Sheffield

Trafford v Witton Albion

Market Drayton Town v AFC Bridgnorth or Wolverhampton Casuals

Gornal Athletic v Hinckley or Walsall Wood or Bromsgrove Sporting

Newcastle Town v Continental Star or Bolehall Swifts

Leek Town v Boldmere St Michaels or Rocester

Rugby Town v Lye Town or Coventry Sphinx

Coleshill Town v Stafford Rangers or Ellesmere Rangers

Malvern Town or Sporting Khalsa v Tipton Town or Cadbury Athletic

Chasetown v Evesham United

Westfields or Pegasus Juniors v Kidsgrove Athletic

Brocton or Stourport Swifts v Alvechurch or Heath Hayes

Southam United or AFC Wulfrunians v Romulus

Tividale v Hanley Town or Shawbury United

Carlton Town v Shepshed Dynamo or Retford United

Harborough Town v Quorn or Oadby Town or Shirebrook Town

Kirby Muxloe or Heanor Town v Ellistown & Ibstock United or Holwell Sports

Loughborough Dynamo v Basford United

Radford or Sleaford Town v Spalding United

Bardon Hill Sports or Dunkirk v Bottesford Town or Rainworth MW

South Normanton Athletic v Lincoln United or AFC Mansfield

Gresley v Coalville Town

Blaby & Whetstone Athletic v Belper Town or Leicester Nirvana

Loughborough University v Long Eaton United or Harrowby United or Barrow Town

St Andrews or Clipstone Welfare v Cleethorpes Town or Brigg Town

Haverhill Rovers or Mildenhall Town v Soham Town Rangers

Yaxley or Gorleston v Walsham Le Willows or Godmanchester Rovers

Deeping Rangers or Boston Town v Dereham Town

Swaffham Town or Thetford Town v Bury Town

Wroxham v Fakenham Town or Huntingdon Town

Wisbech Town or Diss Town v Holbeach United or Ely City

St Ives Town v Great Yarmouth Town or Norwich United

Peterborough Northern Star v Eynesbury Rovers or Peterborough Sports or Newmarket Town

Enfield 1893 or London Colney v Potters Bar Town

Waltham Forest or St Margaretsbury v AFC Hornchurch

Welwyn Garden City v Waltham Abbey or Haverhill Borough

Bowers & Pitsea or Ilford v Clapton or Stanway Rovers

Hullbridge Sports v Maldon & Tiptree or Hadleigh United

Harlow Town v Southend Manor or Codicote

Barkingside v Debenham LC or Ipswich Wanderers

Felixstowe & Walton United v Haringey Borough or Barking

AFC Sudbury v Ware

FC Romania or Whitton United v Hertford Town or Kirkley & Pakefield

Hoddesdon Town v Romford or Sawbridgeworth Town

Stansted or Takeley v Tilbury

Redbridge v Heybridge Swifts

Cockfosters or Burnham Ramblers v Wivenhoe Town or Tower Hamlets

Hadley or Saffron Walden Town v Cheshunt

Great Wakering Rovers v FC Broxbourne Borough or Brantham Athletic

Basildon United v Long Melford or London Bari or Sporting Bengal United

Thurrock v Royston Town

Witham Town v Brightlingsea Regent

FC Clacton or Eton Manor v Aveley

Wellingborough Town v Oxhey Jets or AFC Kempston Rovers or Ashford Town (Middx)

Harefield United or Long Buckby v Daventry Town

Beaconsfield SYCOB v Raunds Town or Crawley Green

Barton Rovers v Berkhamsted or Hanworth Villa

Biggleswade United v Chalfont St Peter or Desborough Town

Ampthill Town v Aylesbury or Risborough Rangers

Hillingdon Borough or Wembley v North Greenford United

Northampton Sileby Rangers v Leighton Town or Sun Postal Sports

London Tigers or Bedfont & Feltham v AFC Hayes or Flackwell Heath

Newport Pagnell Town v Windsor or AFC Dunstable or Holmer Green

Potton United or Bedfont Sports v Hanwell Town

Uxbridge v Wellingborough Whitworths or Northampton Spencer

Aylesbury United v Northwood

Bedford Town v Rothwell Corinthians or Thrapston Town

Bedford or Cogenhoe United v Spelthorne Sports or Stotfold

Tring Athletic or Leverstock Green v Arlesey Town

Kings Langley v AFC Rushden & Diamonds

Wantage Town v Didcot Town

Reading Town or Chertsey Town v Ascot United or Kidlington

Binfield or Westfield v Shortwood United

Badshot Lea or Camberley Town v Fleet Town

Marlow v Godalming Town

Abingdon United v Royal Wootton Bassett Town or Bracknell Town or Brimscombe & Thrupp

Ardley United or Tuffley Rovers v Bishop’s Cleeve

Cheltenham Saracens v Holyport or Milton United or Winterbourne United

Cove or Shrivenham v North Leigh

Egham Town v Slimbridge

Highmoor Ibis or Thatcham Town v Tadley Calleva or Guildford City

Chinnor or Hartley & Wintney v Banbury United

Thame United or Farnham Town v Knaphill or Highworth Town

Hook Norton or Frimley Green v Burnham

Molesey v East Grinstead Town

Chipstead v Banstead Athletic or Rochester United

Worthing United or Deal Town v Horsham or Lancing

Sevenoaks Town v Sittingbourne or Seven Acre & Sidcup

Ramsgate v Tooting & Mitcham United

Folkestone Invocta v Fisher or Corinthian

Herne Bay v Peacehaven & Telscombe

Hythe Town v Chessington & Hook United or Crowborough Athletic

Tunbridge Wells or Glebe v Croydon or Sutton Common Rovers

Cray Valley (PM) or Ashford United v Hastings United

Holmesdale or Mile Oak v South Park

Whitstable Town v Walton Casuals

Three Bridges v Cray Wanderers

Bexhill United or Loxwood v Faversham Town

Hailsham Town v Arundel or Raynes Park Vale or Eastbourne United

East Preston or Littlehampton Town v Thamesmead Town

Crawley Down Gatwick v Chatham Town or Chichester City

Shoreham or St Francis Rangers v Horley Town or Wick & Barnham United

Ringmer or Beckenham Town v Greenwich Borough or Lordswood

Redhill or Pagham v Corinthian Casuals

Selsey or Erith Town v Horsham YMCA or AFC Croydon Athletic

Worthing v Walton & Hersham

Colliers Wood United v Whyteleafe or Eastbourne Town

Phoenix Sports v Guernsey

Dorking Wanderers v Lingfield or Canterbury City

Epsom & Ewell or Erith & Belvedere v Carshalton Athletic

Winchester City v Whitchurch United or Wincanton Town

Hamworthy United or Hallen v Andover Town or Gillingham Town

Longwell Green Sports v Cinderford Town or Folland Sports

Brockenhurst or Fareham Town v Yate Town

Horndean or Sholing v Swindon Supermarine

Bradford Town v Christchurch or Cadbury Heath or United Services Portsmouth

Melksham Town or Cowes Sports v Wimborne Town

Cribbs or Bristol Manor Farm v Lymington Town or Bitton

Bournemouth or AFC Portchester v AFC Totton

Bashley v Mangotsfield United

Almondsbury UWE or Fawley v Verwood Town or Newport (IW)

Hythe & Dibden or Moneyfields v Petersfield Town

Team Solent or Blackfield & Langley v Amesbury Town or Bemerton Heath Harlequins

Alresford Town or Bridport v Sherborne Town or New Milton Town

Shepton Mallet v Tiverton Town or Plymouth Parkway

Larkhall Athletic v Buckland Athletic or Clevedon Town

Saltash United or AFC St Austell v Bodmin Town or Brislington

Barnstaple Town or Willand Rovers v Bridgwater Town

Bishop Sutton or Street v Witheridge or Welton Rovers

Taunton Town v Odd Down or Ashton & Backwell United

About Tenoverten

No.1 Nigeria's Leading Website with Informations Focusing on Technology | Music | Sports | Entertaiments And More!

Check Also

Champions League: Cristiano Ronaldo Makes History In 3-1 Win Against PSG

Cristiano Ronaldo celebrates after scoring Cristiano Ronaldo set new records on Wednesday in the UEFA …

Leave a Reply